Hurdacılığın Önemi

Geri Dönüşüm  terim olarak, kullanım dışı kalan nesnenin yani çöpün ham madde olarak kullanılıp yeniden ekonomiye ve imalata kazandırılması işlemidir.

Neden Geri Dönüşüm ?
Tükettiğimiz maddeleri yeniden dönüşüm halkası içine katabildiğimiz zaman öncelikle bunların tekrar ham madde olarak kullanılmasını sağlamış oluruz. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması doğadan aldıklarımızı tekrar doğaya vererek azda olsa engellenmis olur.

Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar ham madde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Bir örnek vermek gerekirse yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35’e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Çöpteki nesneleri ham madde olarak kullandığımız vakit çevre kirliliğinin her geçen gün artmasını da önleyebiliriz. Hurda kağıdı tekrar kağıt imalatında kullandığımızda hava kirliliğini  su kirliliğini  su kullanımını  büyük oranlarda azaltıyoruz. Örneğin bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 20 ağacın kesilmesini engelleyebiliyoruz. Öyleyse, çevremize-doğaya, ülke ekonomisine ve de kendimize olan sorumluluğumuzdan dolayı günümüzde hepimizin yeniden dönüşüm projesi içinde yer alması gerekmektedir.

Geri Kazanım yaptığımız türlerden bazıları : Soyma Bakır, Hurda Bakır, Hurda Sarı, Bakırlı Alüminyum Petek, Hurda Karışık Kablo, Tek Tip Kablo, Hurda Kurşun, Hurda Çinko, Tutya Zamak, Hurda Krom.

Geri Kazanım yaptığımız Alüminyum Türleri: Tel Alüminyum, Jant Alüminyum, Matbaa Ofset Kalıbı, Araiş Alüminyum, Yumuşak Alüminyum, Alüminyum Piston, Kalın Alüminyum, Serpantin Alüminyum, Alüminyum Talaş, Alüminyum Radyatör.

 

 

 

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Hurda mı satmak istiyorsunuz?